Învățământ primar

Implementarea proiectului de introducere a educației financiare ca disciplină opțională la nivelul învățământului primar (cls.a III a și/sau a IV a) a început în anul școlar 2013-2014, pe baza parteneriatului dintre MENCS și BNR și a programei școlare aprobate de ministerul educației prin ordin al acestuia.

Ulterior, în anul 2014, a fost constituită Asociația pentru Promovarea Performanței în Educație ca un tampon între cele două instituții și pentru completarea bugetului insuficient alocat de BNR.

Începând cu anul școlar 2015-2016, educația financiară a fost extinsă la nivelul întregului învățământ primar, iar numărul celor înscriși în proiect a crescut de la an la an, după cum urmează:

În aceste condiții, Asociația a trebuit să colectez mai mulți bani de la partenerii săi strategici pentru a acoperi noul buget care includea 96.000 persoane (elevi și dascăli) din toată țara. Prin suplimentarea noilor nevoi bugetare, APPE a ajuns să dețină 75% din valoarea întregului proiect.

Încă de la debutul proiectului am acordat o atenție deosebită persoanelor abilitate să predea materia „educație financiară”, adică dascălilor.

În acest sens, veți regăsi mai jos cele două programe școlare pentru cls.preg./cls.I/cls.a II a și programa școlară pentru cls.a III a și/sau a IV a.

După aceste programe școlare au fost elaborate și manualele, respectiv:

  • Educație financiară prin joc, manual pentru cls.preg./cls.I/cls.a II a
  • Educație financiară – Banii pe înțelesul copiilor, manual pentru cls.a III a și/sau a IV a;
  • Educație financiară – Banii pe înțelesul copiilor, caietul elevului pentru cls.a III a și/sau a IV a;
  • Educație financiară – Banii pe înțelesul copiilor, ghidul învățătorului + CD lecțiilor predate + exemple de bună practică în domeniu pentru cls.a III a și/sau a IV a.

În acest sens, exceptând Ghidul învațătorului și lecțiile în ppt.care pot fi descărcate, am dezvoltat cu ajutorul dumneavoastră și alte materiale pe care vă invităm să le parcurgeți:

  • Culegerea de exerciții și probleme pentru concursul național de educație financiară, Olimpiada Micilor Bancheri;
  • Revista Educație Financiară pe Înțelesul Tuturor, revista proiectului care are ISSN și în care puteți publica articole referitoare la modul în care se derulează proiectul în școala dumneavostră;
  • Exemple de bună practică pe care vă rog să mi le trimiteți la adresa: ligia.golosoiu@appe.ro și care se referă la lucrări de-ale copiilor;
  • Proiecte didactice sunt rezultate în urma simpozionului național de astfel de proiecte și care sunt utile în predare;

Menționăm, de asemenea, posibilitatea organizării în scurt timp a unui curs de formare-formator pentru educatoare și învățători care predau educația financiară. În acest sens, am elaborat partea științifică a cursului și în echipă cu CCD Maramureș și ISJ Maramureș vom merge la MEN să obținem acreditarea acestuia prin ordin de ministru.

 

Programe școlare:

Programa școlară Programa școlară opțional

 

Auxiliare didactice:

Manuale:

Ghidul învățătorului:

Descarcă Ghidul Învățătorului

Lecții ghidul învățătorului:

Probleme, teste, exerciții pentru olimpiadă:

Clubul micilor bancheri – probleme, teste, jocuri

Revista Educație Financiară:

Revista Educatie Financiara pe intelesul tuturor

Curs formare-formator:

ABC Financiar – Suport de curs pentru formare formatori

Exemple de bună practică:

Desene copii
Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava
Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava Decembrie 2016 – Ianuarie 2017
Liceul Tehnologic „Constantin Cantacuzino” Băicoi
Școala Gimnazială 117 București

Proiecte didactice:

Proiect didactic clasa a IIIa, Liceul Tehnologic „Moga Voievod”, Hălmagiu, Arad
Proiect didactic clasa a IVa, Liceul Tehnologic „Moga Voievod”, Hălmagiu, Arad
Proiect didactic clasa a IVa, Școala Gimnazială „Maria Rosetti”, BucureștiAnexa proiect
Proiect didactic Viorela – Maria Bodea, profesor pentru invatamantul primar – Scoala Gimnaziala „Constantin Brancusi” – Cluj-Napoca, Anexa proiect
Lic. Tehnologic Moga Voievod – Hălmagiu, Arad
Lic. Tehnologic Moga Voievod – Hălmagiu, Arad
Sc. Gim. Maria Rosetti, București, Anexa
Sc. Gim. Nr. 31, București
Sc. Gim. Nr. 79, București
Sc. Gim. Nr. 79, București
Sc. Gim. Nr. 79, București
Sc. Gim. Nr. 97, București
Sc. Gim. Nr. 97, București
Sc. Gim. Sf. Silvestru, București
Sc. Gim. Alecu Russo, jud Bacău
Sc. Gim. Asau, jud Bacău
Sc. Gim. Asau – Sc. Gim. Scorteni, jud Bacău
Sc. Gim. Emil Racovita – Onesti, Bacău
Sc. Gim. Emil Racovita – Onesti, Bacău
Sc. Gim. Gura Vaii, jud Bacău
Sc. Gim. Miron Costin, Bacău
Sc. Gim. Miron Costin, Bacău
Sc. Gim. Stefan cel Mare – Buhusi, Bacău
Sc. Gim. Stefan cel Mare – Buhusi, Bacău
Sc. Gim. Urechesti, jud Bacău
Școala Gimnazială „Mihai Drăgan”, Bacău
Sc. Gim. Nr. 1 – Hidisel, Bihor
Sc. Gim. Nestor Porumb, Bihor
Lic. Tehnologic Nr. 1 – Dobresti, Bihor
Lic. Tehnologic Nr. 1 – Dobresti, Bihor
Sc. Gim. Nr. 11 Stefan Octavian Iosif, Brașov
Sc. Gim. Nr. 9 Nicolae Orghidan, Brașov
Sc. Gim. Nr. 2 Diaconu Coresi, Brașov, Anexa
Sc. Gim. Nr. 11 – Buzau – Lupsan
Sc. Gim. Nicolae Titulescu, Buzău, Anexa nr. 1.1, Anexa 1 Prezentare, Anexa 2 Jetoane, Anexa 4 Ciorchinele, Anexa 5 Cubul, Anexa 6 Cadrane, Anexa 7 Problema, Anexa 8 Proba 4, Anexa 9 Proba 6, Anexa 10 petale
Sc. Gim. Nicolae Titulescu, Buzău
Sc. Gim. Nicolae Efrimescu, Buzău
Sc. Gim. George Emil Palade, Buzău
Sc. Gim. George Emil Palade, Buzău
Sc. Gim. George Emil Palade, Buzău
Sc. Gim. George Emil Palade, Buzău
Sc. Gim. Constantin Ivanescu – Posta Cilnau, Buzău
Sc. Gim. Constantin Ivanescu – Posta Cilnau, Buzău
Lic. Teoretic Spiru Haret – Lic. de arta Margareta Sterian, Buzău
Lic. Pedagogic Spiru Haret, Buzău
Lic. de arte Margareta Sterian, Buzău
Sc. Gim. Constantin Brancusi – Cluj Napoca
Sc. Gim. Nicolae Iorga – Cluj Napoca
Sc. Gim. Tudor Vladimirescu – Târgoviște, Anexa 1, Anexa 2
Sc. Gim. Mihai Viteazul – Târgoviște
Sc. Gim. Matasaru, Târgoviște
Sc. Gim. Dragaesti Pamanteni – Manesti, Târgoviște
Col. Nat. Constantin Cantacuzino – Târgoviște
Sc. Gim. Nr. 5 – Giurgiu
Sc. Gim. Academician Marin Voiculescu – Giurgiu
Sc. Gim. Optima – Voluntari, Ilfov
Sc. Gim. Optima – Voluntari, Ilfov
Sc. Gim. Nr. 1 Stefanestii de jos, Ilfov
Sc. Gim. Nr. 1 – Afumati, Ilfov
Sc. Gim. Mihai Eminescu – Ghermanesti, Ilfov
Sc. Gim. C. Baicoianu – Tancabesti, Ilfov
Sc. Gim. Spiru Haret, Ialomița
Sc. Gim. Ion Heliade Radulescu – Urziceni, Ialomița
Sc. Gim. Ion Heliade Radulescu – Urziceni, Ialomița
Sc. Gim. Cosereni, Ialomița
Sc. Gim. Moțca, Iași
Sc. Gim. Moțca, Iași
Sc. Gim. Moțca, Iași
Sc. Gim. Urecheni, Neamț, Anexa
Sc. Gim. Stanita, Neamț
Sc. Gim. Stanita, Neamț
Sc. Gim. Prof. Ghe. Dumitreasa – Girov Caciulesti, Neamț
Sc. Gim. Nr. 5 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 5 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 5 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 3 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 3 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 3 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 3 – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nr. 1 Bicazu Ardelean, Neamț
Sc. Gim. Nicu Albu – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Nicu Albu – Piatra Neamt, Neamț
Sc. Gim. Mihai Eminescu – Roman, Neamț
Sc. Gim. Doljesti, Neamț
Sc. Gim. Calistrat Hogas – Roman, Neamț
Sc. Gim. Calistrat Hogas – Roman, Neamț
Sc. Gim. Borlesti, Neamț
Sc. Gim. Borlesti, Neamț
Lic. Tehnic Danubiana – structura Sc. Gim. Costache Negri – Roman, Neamț
Lic. Technologic Vasile Sav – Sc. Gim Carol I – Roman, Neamț
Col. Tehnic Danubiana – Roman, Neamț
Col. Nat. Roman Voda – Roman, Neamț
Sc. Gim. Bircii – Scornicesti, Olt
Lic. Teoretic Petre Pandea – Bals, Olt
Sc. Gim. Sf. Vasile – Ploiesti, Prahova
Sc. Gim. B. P. Hasdeu – Campina, Prahova
Lic. Teoretic Serban Voda – Slanic, Prahova
Lic. Tehnologic Agromontan Romeo Constantinescu – Valenii de munte – Sc. Traian Savulescu – Izvoarele, Prahova
Sc. Gim. Grigore Antipa – Tulcea
Sc. Gim. Ghe. Banea – Macin – Tulcea
Sc. Gim. Alexandru Ciucurencu – Tulcea
Sc. Gim. Alexandru Ciucurencu – Tulcea, Diploma, Fișa nr.1, Fișa nr.2, Fișa nr.3 a, Fișa nr.3 b, Fișa nr.3 c, Fișa nr.3 d, Fișa nr.4, Fișa nr.5, Fișa nr.6, Fișa nr.6 – recunoaștem bancnotele, Fișa nr.7, Fișa nr.8, Fișa nr.9, Fișa nr.10
Sc. Gim. Nr. 2 – Videle, Teleorman
Clasa a IIIa, Teleorman
Sc. Gim. Creteni – Sc. Gim. Nicolae Balcescu, Vâlcea
Sc. Gim. Stefan cel Mare – Vaslui
Sc. Gim. Alexandra Nachita – Vaslui
Sc. Gim. Constantin Parfene – Vaslui
Șc Gim. George Coșbuc – Sighetu Marmației
Șc. Gim. Asuaju de Sus
Scoala Gimnaziala Jijila, clasa a IIIa, Tulcea
Școala Gimnazială Jijila, clasa a IVa, Tulcea
Școala Gimnazială „Nicolae Iorga”
Liceul de Arte „Margareta Sterian”, Buzău
Șc. Gim. Nr.2 – Videle – Teleorman
Șc. Gim. Nr. 117 – București